Patientfall med nacksmärta och ritzopati övre extremitet
Sedan 2016 har jag haft möjligheten att samarbeta med ryggkirurger, neurokirurger och narkosläkare. Jag har arbetat med att utföra diagnostiska och terapeutiska blockader i nacken, riktade mot både nervrötter och fasettleder.
Nedan presenteras ett fall där en diagnostisk blockad utfördes med ultraljudsguidning på C6-roten. Innan injektionen användes Doppler för att identifiera intilliggande kärl. Med dagens högupplösta high-end-maskiner är det förhållandevis enkelt att visualisera nervrötterna i nacken. Dessutom finns tydliga landmärken som underlättar för ultraljudsanvändaren att identifiera rätt nivå och nervrot.
I det aktuella fallet kunde en liten breddökning av C6-nervroten ses i den längsgående vyn. Ultraljudet är ett ovärderligt hjälpmedel i rätt händer, både för diagnostik och som vägledning vid interventioner i realtid.
Bild) C6 rot
Video) Doppler C6 rot
Video) C6 rot injektion
Kontaktperson
Trice Imaging Försäljning
Johanna Wollert Melin 0702-34 60 41 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Kontaktperson Canon Medical Ultraljud Anders Hildebrand 070-295 99 72
Kontaktperson GE Healthcare Emma Jonsson 070-108 04 08 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.